Herby klubów okręgu krośnieńskiego

Dziś oddaję wyjątkowy post. Dotyczy on herbów drużyn naszego okręgu. Każdy ze 136 zespołów posiada unikatowe logo. Ich przegląd oraz dużo, dużo więcej w rozwinięciu. Zapraszam!

Jaki znak Twój?

Logo to grafika identyfikująca markę, przedsiębiorstwo czy organizację. Każdy taki znak w swoim zamierzeniu powinien być inny, wyjątkowy. Jest niejako wizytówką, obok nazwy najważniejszym identyfikatorem danego podmiotu.

Wyobrażacie sobie klub piłkarski bez swojego znaku? Ja raczej nie. Każda drużyna gra z nim na piersi (a przynajmniej powinna). Jak pisze u siebie Jakub Malicki – autor serwisu o polskich znakach sportowych PolskieLogo.net, projektant logo wielu klubów – Sport potrafi nas zjednoczyć przynajmniej na chwilę. Czy to mecz piłki nożnej, czy zawody w skokach narciarskich, potrafimy razem cieszyć się i kibicować. Wspólnym symbolem stają się barwy narodowe czy emblematy klubowe.
Dokładnie! Sport łączy ludzi, tu nie ma dyskusji. Utożsamiając się ze swoją drużyną, przywdziewamy automatycznie jej barwy, a herb nosimy wyryty głęboko na sercu.

Krośnieńskie szlagiery

Zebranie wszystkich emblematów naszych klubów zajęło mi kilka godzin. Większość grafik dostępna jest w sieci w bardzo małych rozmiarach, stąd ich jakość na kolana nikogo nie powali. Zebrałem jednak wszystkie i prezentuję je razem w wielkiej kolekcji dostępnej poniżej. Macie okazję przyglądnąć się naszym logo, porównać, wyciągnąć wnioski. Na prawdę jest co oglądać! Każda grafika jest na swój sposób wyjątkowa, nawet jeśli przy tworzeniu jej inspirowano się inną. Fajnie, że w większości widać charakterystyczne dla danej miejscowości, czy regionu symbole. Oczywiście jest kilka znaków (co sami za chwilę zobaczycie) niedopracowanych, ale mam nadzieję, że i one w niedługim czasie zostaną poddane małemu „tuningowi” i będą dumnie reprezentować kluby.

Bardzo ciekawe loga posiadają kluby z długą tradycją. Nie są może zbyt bogate, może niezbyt ładne, ale one najlepiej prezentują ponadczasowość i indywidualność klubowej grafiki. Z młodymi klubami też nie jest źle. Tu pojawia się już nowoczesność i szereg niekonwencjonalnych rozwiązań, co zapewne jest pochodną szablonów i generatorów, których w sieci można znaleźć mnóstwo. Sam zresztą z takich korzystałem przy tworzeniu własnego logo.

U nas wśród mnogości klubowych grafik znajdziemy niemal każdy ich „kaliber”. Są tradycyjne loga na bazie herbowej tarczy, są oryginalne o nieregularnych kształtach, a nawet takie rodem z NBA, jakim od niedawna może pochwalić się Tajfun Łubno.
Pamiętam lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku, gdzie na próżno było szukać loga klubu na meczowych trykotach. W większości przypadków kluby nie zawracały sobie głowy tak błahymi sprawami, a charakterystycznym, odgórnie przyjętym emblematem LZSów był znak:

Dziś nie ma drużyny bez swojego znaku. Jak najbardziej można go nazwać znakiem rozpoznawczym. Widnieje on na koszulkach, budynkach klubowych, stronach internetowych, gadżetach, pismach oficjalnych, słowem – klub bez loga nie mógłby już dziś normalnie funkcjonować.
Loga zmieniają się, ewoluują. To normalna kolej rzeczy. Czasem zmiana jest całkowita. Klub odchodzi od dotychczasowej tematyki, przedstawiając światu nową, lepszą (?) koncepcję. Niekiedy dochodzi jedynie do drobnych zmian. Delikatna zmiana barw, opływowość detali, czy inne mało zauważalne niuanse. Więcej o zmianach klubowych grafik poczytacie u mojego gościa Jakuba Malickiego na PolskieLogo.net
W okręgu krośnieńskim w ostatnich latach na całkowitą zmianę logo zdecydowało się kilkanaście drużyn jak choćby Tempo Nienaszów, LKS Głowienka, Wrzos Krempna, czy wcześniej wspomniany Tajfun Łubno. Są też takie kluby, które kilku metamorfoz dokonały na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy jak Chlebianka Chlebna, która w ostatnim czasie zaserwowała nam aż trzy opcje:

Już to gdzieś widziałem…

W tworzeniu logo swojego klubu niejednokrotnie jego autorzy inspirowali się istniejącymi już znakami. Dobry wzorzec jak najbardziej mile widziany! Jeśli podobieństwo z innym logo kończy się na kształcie tarczy, jest ok. Gorzej, jeśli autorski projekt przywdziewa również charaktersystyczne symbole ze swojego pierwowzoru, a czasem nawet i jego barwy…

W naszym okręgu również możemy dopatrzeć się w herbach klubów podobieństw do znaków innych, mocniejszych, sławniejszych marek. Poniżej prezentuję wszystkie wzory, które wyłapałem.
Zacznijmy od C klasy.
Z lewej logo LKS Brzezówka, obok archiwalny już znak Zagłębia Sosnowiec.
 
Przed Wami logo LKS Golcowa i jej starszego „kuzyna” FC Liverpool.
 

Charakterystyczne „N” w logo to nie tylko znak rozpoznawczy Nafciarza Bóbrka. Obok logo włoskiego SSC Napoli.

 
Remix Niebieszczany wzorował się nie na byle kim, bo na 47-krotnym Mistrzu Szkocji Celticu Glasgow. Zabawimy się w „znajdź różnicę”?

Małe wprawdzie podobieństwo, ale jednak. LKS Hłudno i niemiecki VFL Bochum.

Chlebianka Chlebna upodobniła swoje nowe logo do znaku francuskiego FC Nantes. Waldemar Kita już zaciera ręce!

 

Przejdźmy do krośnieńskich B klas:
JKS Jasionów i Sandecja Nowy Sącz.
Jest piłeczka, jest gwiazdeczka – LKS Wesoła i szwajcarska Bazylea.
Z lewej LKS Olszanica, po prawo Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego Lechia Gdańsk.
Podobne loga należą do Victorii Dobieszyn i Rakowa Częstochowa.
Nawet w naszej A klasie znajdziemy „kserówki” znaków piłkarskich potęg.
 
Ostoja Kołaczyce może się pochwalić podobieństwem z samymi „Czerwonymi Diabłami” z Manchesteru!
Na koniec jeszcze przedstawiciel okręgówki Iskra Przysietnica, której logo nieco trąci niejaką Barcą. Kojarzycie?

 

W ocenie Jakuba Malickiego

Znak klubu sportowego powinien oddawać charakter miejsca, w którym funkcjonuje. Jest swoistym medium, obrazem tożsamości kibiców, który powinien zachęcić do zajrzenia na stadion klubu lub zwiedzenia jego okolicy. W rejonie Krosna mamy mnóstwo interesujących miejsc, urokliwych górskich krajobrazów, charakterystycznych szybów naftowych czy wreszcie miast z bogatą, galicyjską przeszłością. W nazwach tutejszych klubów znajdziemy także odniesienia do lokalności, że wspomnę: Naftę, Nafciarza, San, Drzewiarza, Leśnika czy Przełęcz, które dają szansę stworzenia ciekawego i oryginalnego emblematu. Niestety, obecne herby wspomnianych klubów nie wykorzystują potencjału płynącego z ich nazw, są mało wyraziste, nudne i schematyczne.
Spośród herbów klubów należących do OZPN Krosno, wybrałem 3 najbardziej oryginalne w moim przekonaniu. Potencjał dostrzegłem w logo Czarnych Jasło, w którym monogram „C” sprytnie wkomponowano w okrągłą tarczę. Niestety aktualna wersja jest niedopracowana i poziome kreski niedociągnięte do obrysu tarczy – jak to wyglądało na starej odznace – i przez to w sercu znaku powstał element podobny do symbolu Euro. Wiadomo, że bez pieniędzy klub sportowy nie może funkcjonować, ale znak waluty w herbie 100-letniego klubu raczej nie przyniesie dodatkowych profitów.
 

 

Skoro wspomniałem o bogactwach, to warto wspomnieć o znaku Górnika Grabownica, w którym znajdziemy nawiązania do „czarnego złota” i górnictwa. Podobnie jak w Jaśle, tak i w Grabownicy, elementem logo rzucającym się w oczy jest monogram. „G” w zielono-czarnych barwach górniczych zestawiono z młotkami, płomykiem (?) i błękitną kroplą, dodatkowo połowa litery przypomina koło zębate. Mamy tu charakterystyczny znak, choć zdecydowanie jego forma wymaga uproszczenia, gdyż w mniejszych rozmiarach elementy tracą czytelność, zlewają się w zielono-czarną plamę. Jedna z ważniejszych zasad projektowania mówi, że mniej znaczy więcej, stąd ograniczenie kompozycji do monogramu, trybu i płomyka dodałoby jakości temu logo. Dla inspiracji pokazuję stare logo rosyjskiego Gazownika Iżewsk, w którym połączono inicjał „G” z płomieniem i jeszcze udało się wkomponować futbolówkę.
 
 
Monogram „G” widnieje także w herbie trzeciego klubu, o którym chciałbym wspomnieć. Osiedlowa drużyna „Guzikówka” z Krosna ma bardzo prosty znak, z białym „G” na czerwono-czarnej tarczy. W monogram wkomponowano koronę, nawiązującą do herbu miasta, ale też przypominającą króla Kazimierza Wielkiego, który nadał Krosnu prawa miejskie w XIV wieku. Prosty to znak, więc także czytelny – o jego oryginalności świadczy ułożenie korony na poprzeczce litery „G”, finezyjnie zawiniętej. Dla porównania dołączam starszy herb OZS Guzikówka, który otrzymałem z dziesięć lat temu, gdy pracowałem w dziale graficznym serwisu 90minut.pl
 
 
Trzy przedstawione tu znaki łączy wyrazista forma i potencjał kreatywny, który sprawia, że wyróżniają się w krośnieńskim okręgu.
 

Mój wybór

Ja również pokusiłem się o wybór grafik, które najbardziej przypadły mi do gustu. Czego oczekuję od super loga? Prostoty, estetyki i treści. Oto herby, które najbardziej wpadły mi w oko:
A które loga podobają się Wam najbardziej?

Indeks znaków klubowych okręgu krośnieńskiego według lig (stan na sezon 2016/2017)

III LIGA

IV LIGA

OKRĘGÓWKA

A KLASA

B KLASA

C KLASA
 

4 Komentarzy

  1. Herby to indywidualna sprawa klubów. Jedne przywiązują wagę do swojego logo, inne nie 🙂 Takie mamy w naszym okręgu 🙂

  2. Granit Hersteller 19 sierpnia 2018 at 19:07

    Blog świetny, ale herby cieniutkie, bez szału, żaden mi się nie podobał.

  3. Ja osobiście gram w drużynie b-klasowej okręgu krakowskiego. Też mamy swój zespół który powstał w 2007 roku i być może w tym roku awansujemy do A-klasy. Zespół się nazywa Ekler Baranówka. Herb mamy pierwszorzędny

  4. Czardasz Osiek i Golcowa najbardziej historycznie do sprawy podeszły chyba,Dragon Glinik nie zaszalał przy projekcie,Sokół Domaradz i Burza Rogi prosto i ładnie a najbardziej zakręcony Tajfun Łubno ….

Comments are closed.