AMP Futbol – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

O amp futbol słyszeli w Polsce niemal wszyscy. Nie tak dawno temu w naszym kraju przeżywaliśmy wielki bum 💥 związany z tą odmianą piłki kopanej. Szum nieco ostatnio ucichł, co nie znaczy, że ten rodzaj futbolu ma się źle. Sam zainteresowałem się bardziej tym sportem w momencie, kiedy w Reprezentacji zaczął występować Mateusz Ślusarczyk, a więc chłopak z okolicy, z którym zresztą przeprowadziłem obszerny wywiad.

A co Ty tak właściwie wiesz o Amp Futbol? Dziś odpowiadam na najważniejsze pytania związane z tym sportem.

Co to jest Amp Futbol?

Pełna nazwa brzmi Amputee Football. To odmiana piłki nożnej przeznaczona dla osób po amputacji kończyny dolnej – to jeśli chodzi o zawodników z pola – lub kończyny górnej w przypadku bramkarzy.

Łyk historii

Amp Futbol ma już 30 lat! Na pewno zaskoczeniem jest, że pierwszym krajem gdzie zaczęto go uprawiać były Stany Zjednoczone, a więc mało soccerowy, a sorry 🙂 futbolowy klimat. A jednak! Na początku lat 80 XX wieku niepełnosprawni narciarze wymyślili grę w piłkę po to, aby być aktywnymi także w sezonie letnim. I poszło! W USA utworzony został pierwszy na świecie amp futbolowy związek piłkarski. Do 1987 roku rozgrywano towarzyskie turnieje między kilkoma drużynami narodowymi. W tymże roku odbyły się pierwsze nieoficjalne amp futbolowe Mistrzostwa Świata.

Dalsze losy amp futbolu były bardzo burzliwe. Zła organizacja, spychanie dyscypliny na margines, czy w końcu problemy natury wychowawczej zawodników sprawiły, że przyszłość nie jawiła się w jasnych kolorach. A jednak udało się pokonać przeciwności i w 2005 roku w Brazylii rozegrano przełomowe MŚ, po których utworzono World Amputee Football Federation, co z kolei pozwoliło uporządkować dotychczasowy chaos organizacyjny i wprowadzić nowe standardy.

W Polsce amp futbol pojawił się dużo później niż na świecie, bo dopiero w 2011 roku. W 2012 powołano do życia Reprezentację Polski w amp futbolu.

Tak to wygląda…

Tak naprawdę w sieci niewiele można się dowiedzieć o tym sporcie. Informacje są bardzo okrojone i w sumie ograniczone jedynie do newsów z reprezentacji. Jak wygląda ten sport „od środka” pomógł mi zrozumieć Mateusz, na co dzień zawodnik Husarii Kraków.

Treningi w klubach odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu. W drużynach grają w ogromnej większości ludzie przyjezdni spoza miast, gdzie zlokalizowane są kluby. Trening to 2 godziny ciężkiej pracy. Jeśli ktoś z Was oglądał mecz amp futbolu, to ma świadomość, na jakiej intensywności prowadzona jest tam gra. Tempo momentami jest nieprawdopodobne, a ambicja i wola walki z zawodników aż kipi. Tak, tak, chłopaki to nie zwykli zawodnicy, to wojownicy 💪 Tam nikt nie przechodzi obok meczu, nikt nie unika gry, kontaktu. Czuć „serducho” i wolę walki i przez to  amp futbol jest tak niesamowity!

Ostatnie czasy to bardzo dobry okres dla tego rodzaju piłki. Sport ożył medialnie, telewizja puszczała mecze reprezentacji, do kadry dołączyły firmy wspierające, a ambasadorami amp futbol w kraju zostali między innymi Robert Lewandowski, czy Michał Pol, a więc osoby, których nie trzeba nikomu przedstawiać.

Nieco odżył również amp futbol klubowy, szczególnie po założeniu sekcji Legii Warszawa (fuzja z Glorią Varsovia), która jako przedstawiciel Polski reprezentował nasz kraj w pierwszej edycji Ligi Mistrzów EAFF.

Jaka przyszłość czeka amp futbol w Polsce? Nasza kadra udowodniła już nie raz, że jest mocna i może grać o najwyższe cele. Wokół niej skupiają się sponsorzy i ludzie sportu, więc nagłego regresu nie przewiduję. Gorzej z klubami. Jeśli nasze zespoły pójdą śladem Legii i zainwestują w sekcję amp futbol, gwarantując jej stabilność finansową, to będzie milowy krok w kierunku dalszego rozwoju tego sportu. Jeśli utrzyma się status quo i na mapie Polski dobrze zorganizowane zespoły będzie można policzyć na palcach jednej ręki, to możemy zacząć się obawiać…

Amp Futbol zasady

Czy wiesz, że w amp futbol rzut karny wykonuje się spoza pola karnego? Wiesz, że w tej odmianie piłki nożnej zabronione jest robienie wślizgów? Kule są traktowane jak przedłużenie ręki, mecz sędziuje dwóch sędziów, a zmiany przeprowadzane są „hokejowo”? Te ciekawostki to zapewne dla Ciebie zaskoczenie, ale spokojnie, też nie wiedziałem, dopóki nie zagłębiłem się w temat. Różnic w porównaniu ze standardową piłką nożną jest więcej. Aby bezsensownie nie powielać tych samych informacji, zainteresowanych po szczegóły odsyłam do https://www.laczynaspilka.pl/specjalne/tylko-u-nas/amp-futbol-poznaj-przepisy-gry

Polska Ekstraklasa Amp Futbolu

Nasza liga amp futbolu w sezonie 2019 liczyła 4 zespoły. Rozgrywki prowadzone były na zasadzie turniejów. W 2019 roku drużyny Kuloodporni Bielsko Biała (Mistrz Polski), Husaria Kraków (vce MP), Legia Warszawa i Miedziowi Polkowice rozegrali 5 turniejów, grając systemem „każdy z każdym”. Drużyna GKS Góra wycofała się z rozgrywek.

Jak ciekawe są to rozgrywki niech potwierdzi fakt, że wyniki 1:0, 2:1, czy remisy zdarzają się bardzo rzadko. Na ogół pada grad goli, a mecze kończą się rezultatami 8:1, 5:0, 3:4 itp.

Amp Futbol Polska – skład reprezentacji

Dużo już wspominałem o Reprezentacji amp futbol i nie przez przypadek. To właśnie nasza kadra dawała Polakom ogromne powody do radości i dumy. Nie ma co ukrywać, że na tą chwilę to nasz towar eksportowy, a zbliżające się Mistrzostwa Europy, które rozgrywane będą w Krakowie, zwieńczą wspaniały okres rozkwitu reprezentacyjnego apm futbolu.

mistrzostwa europy amp futbol

Obecnie nasz kraj reprezentują:

BRAMKARZE

Łukasz Miśkiewicz (Kuloodporni Bielsko-Biała)
Przemysław Nadobny (Miedziowi Polkowice)
Jakub Popławski (Legia Warszawa)
Igor Woźniak (Husaria Kraków)

ZAWODNICY Z POLA

Dawid Dobkowski (Kuloodporni Bielsko-Biała)
Kamil Grygiel (Husaria Kraków)
Marcin Guszkiewicz (Husaria Kraków)
Krystian Kapłon (Husaria Kraków)
Mateusz Kaźmierczak (Kuloodporni Bielsko-Biała)
Jakub Kożuch (Legia Warszawa)
Kamil Krzyjszczyk (Legia Warszawa)
Marcin Kusiński (Legia Warszawa)
Bartosz Łastowski (Kuloodporni Bielsko Biała)
Tomasz Miś (Kuloodporni Bielsko Biała)
Piotr Mizera (Kuloodporni Bielsko Biała)
Kamil Rosiek (Husaria Kraków)
Mateusz Sadłowski (GKS Góra)
Adrian Stanecki (Legia Warszawa)
Artur Stolikowski (GKS Góra)
Mateusz Ślusarczyk (Husaria Kraków)
Przemysław Świercz (Husaria Kraków)
Krzysztof Wrona (Kuloodporni Bielsko Biała)
Sebastian Ziółkowski (GKS Góra)

TRENER

Marek Dragosz

źródło: http://www.ampfutbol.pl/

Na koniec wspomnę tylko, że naszego kadrowicza można wesprzeć, przekazując 1% z podatku

 

mateusz ślusarczyk 1%