bieg

Z tego typu testem wydolnościowym piłkarze najczęściej spotykają się w zimowym okresie przygotowawczym. Beep test (wielostopniowy test wahadłowy) pomaga ocenić wytrzymałość zawodników. Czym tak właściwie jest beep test i jak go stosować w praktyce – tego i jeszcze więcej dowiecie się z dzisiejszego posta. Zapraszam!

Co to jest Beep Test?

Jest to jeden z najpopularniejszych testów wydolnościowych, który pozwala wyznaczyć aktualną wytrzymałość krążeniowo – oddechową, a odchodząc od specjalistycznego żargonu – sprawdzić, w jakiej formie są nasi zawodnicy.

Swoją popularność test ten zawdzięcza przede wszystkim swojej prostocie. Wykonanie testu nie wymaga ani specjalnych przygotowań, ani wymyślnego sprzętu. Wystarczy trochę wolnej przestrzeni, coś, czym wyznaczymy dwie wyraźne linie, tabela określająca normy i ścieżka dźwiękowa (sygnał), która określa tempo.

Beep test wykonuje się na dystansie 20 metrów, choć spotyka się także odcinki 15 i 25-metrowe. Polega on na tym, że zawodnik biega tam i z powrotem od linii do linii, a jak wcześniej wspomniałem, tempo pokonywania odcinków wyznacza sygnał dźwiękowy, od którego swoją nazwę wziął sam test – „beep”. Zawodnik podczas przeprowadzania testu na pierwszy sygnał startuje, na drugi powinien dobiec do końcowej linii i zawrócić. W przypadku, kiedy testowany piłkarz (bo o treningu piłkarskim tu mowa) pokona dystans przed sygnałem, czeka na niego po drugiej stronie odcinka. Test kończy się w momencie, w którym zawodnik nie zdołał pokonać odcinka tam i z powrotem przez dwa powtórzenia sygnału.

Wydaje się proste? Nic bardziej mylnego 😎 Test beep to aż 21 poziomów (levelów), które składają się z 7 do 16 odcinków, a każdy poziom trwa około minuty. Tempo biegu wzrasta na każdym z poziomów, przez co przechodząc na kolejny szczebel testu, zawodnik musi biegać coraz szybciej – w momencie rozpoczęcia testu tempo pokonywania odcinka biegając tam i z powrotem wynosi średnio 8,5 km/h, gdy podczas ostatniego poziomu wzrasta do 18,5 km/h! Już wyjaśniam, dlaczego tak się dzieje. Otóż im wyższy z poziomów, tym krótszy czas na pokonanie odcinków, a dodając do tego stopniowo zwiększającą się liczbę powtórzeń, mamy nie tylko formę testu, ale również doskonałe ćwiczenie, poprawiające wydolność naszych graczy.

Jak trudnym zadaniem jest beep test niech świadczy fakt, że gwiazdy piłkarskie światowego formatu wykładają się w okolicy 14 poziomu… Testu tego do weryfikacji kandydatów, używa się także w służbach mundurowych, czy podczas testów do Państwowej Straży Pożarnej.

beep test aplikacja

Jak przeprowadzać beep test

Aby wynik testu był jak najbardziej miarodajny, należy przeprowadzać go w najbardziej zbliżonych do siebie warunkach. Warto przyłożyć się do odmierzenia dokładnego dystansu biegu oraz wyznaczenia wyraźnych linii startu i nawrotu. Bardzo ważną rzeczą jest również sygnał „beep”. Na szczęście dzisiejsza technologia pozwala nam w łatwy sposób pobrać odpowiednie nagranie. Osobiście polecam jedną z wielu dostępnych aplikacji na telefon, która w połączeniu z głośnikiem bluetooth sprawdzi się znakomicie 👌

Beep test – tabela wartości

Aby właściwie odczytać wynik, potrzebujemy odpowiedniej tabeli. Zawiera ona wszystkie wartości, począwszy od liczby odcinków, jaką zawiera dany poziom, czas biegu jaki potrzebny jest na pokonanie 20 metrów, czy informacji o dystansie i łącznym czasie beep testu. Warto dodać, że dla kobiet tabela zawiera inne wartości, aniżeli dla mężczyzn.

beep test tabela

Ważną wytyczną stanowią przyjęte beep test normy, jakie przewiduje się dla danego wieku:

tabela

Beep test z powodzeniem można stosować w przypadku seniorów, jak i grup młodzieżowych. Jego wyniki to bardzo cenna wskazówka dla trenera, która może pomóc w precyzyjniejszym ustaleniu planu treningowego. Test to także ciekawa forma treningu, którą serdecznie polecam.