Boisko do piłki nożnej

Boisko do piłki nożnej

Myśląc o futbolu, od narzucają nam się gole, znani piłkarze, kibicowskie oprawy, czy piękne stadiony. Mało kto ma wówczas przed oczami samo boisko, czyli tak naprawdę miejsce, bez którego żaden mecz piłki nożnej nie mógłby się odbyć, bo obojętnie czy mówimy o meczach mistrzowskich, amatorskiej grze w A klasie, czy przyjacielskiej potyczce na orliku, bez placu do gry nie ma o niej mowy.

Boisko do piłki nożnej zarówno do gry profesjonalnej jak i amatorskiej, ale pod egidą rozgrywek ligowych lub pucharowych musi spełniać narzucone wymogi. Umówmy się, że w tym poście daruję sobie wytyczne dotyczące boisk przeznaczonych do rozgrywek młodzieżowych, halowych, piłki plażowej itd. i skupię się tylko na obiektach do gry, jakie znamy z telewizji i niedzielnych potyczkach w ramach naszych lig.

Wymiary boiska piłkarskiego

Zacznijmy od tego, jakie według przepisów powinny być wymiary boiska do piłki nożnej. Piłka nożna to gra, która rozgrywa się na boisku, które ma kształt prostokąta. W ten duży prostokąt wpisane jest kolejnych 6 prostokątów, które stanowią 2 połowy boiska, 2 pola karne i 2 pola bramkowe. Oprócz tego wyróżniamy jeszcze koło środkowe, ćwierci koła wyznaczające narożniki boiska oraz wycinki koła, które wyróżnione są przed polem karnym. Oprócz tego integralną część boiska stanowią 2 bramki piłkarskie, 4 chorągiewki narożne oraz 3 punkty (środek boiska, 2 punkty wyznaczające wykonanie rzutu karnego).

Oficjalne wymiary boiska do piłki nożnej

W 2008 roku International Football Association Board ujednolicił wymiary boiska. Odtąd dokładne wymiary wynoszą 105 metrów długości i 68 metrów szerokości. Takie wymiary boisk obowiązują na całym świecie podczas meczów międzynarodowych oraz w profesjonalnych ligach piłkarskich, w tym polskiej Ekstraklasie. W przypadku starszych obiektów, których płyty nie mogą być przystosowane do aktualnych wymogów, stosuje się inne kryteria, które określa Podręcznik Licencyjny.

Oczywiście tutaj w grę wchodzą nowoczesne boiska, na których mecze rozgrywają najwięksi. Dla niższych lig sprawa ma się nieco inaczej. W amatorskiej i półprofesjonalnej piłce, aby uzyskać licencję na grę w danej lidze, boisko piłkarskie może mieć wymiar od 100 do 105 metrów długości i od 64 do 68 metrów szerokości. Kto choć raz uczestniczył w weryfikacji boiska przez organy związkowe, wie, że Panowie przywiązują dużą wagę do wymiarów boisk 🙂

Aktualne wymiary boiska znacznie różnią się od tych, które jeszcze nie tak dawno były dopuszczalne, a więc długość 90-120 m, szerokość 45-90 m. Tak duży rozrzut powodował sytuację, w której przeciwnicy przyzwyczajeni do dużej przestrzeni, kompletnie nie radzili sobie na mniejszych boiskach i na odwrót. Zmiany powinny więc teoretycznie wyjść każdemu na plus.

Boisko do piłki nożnej to także pola wewnątrz wyżej wymienionych obrysów.

Wymiary pola karnego

Pole karne powinno mieć wymiary 40,32 m na 16,50 m. Linie wyznaczone szerokość wyprowadzone na liniach bramkowych w odległości 16,5 m od każdego ze słupków bramki. Punkt karny, z którego wykonywane są rzuty karne, umieszczony jest na prost bramki w odległości 11 metrów od niej.

Pole bramkowe – wymiary

Pole karne zawiera w sobie tzw. pole bramkowe. Jest to obszar, w którym według interpretacji przepisów, szczególnie chronieni są bramkarze. Linie boczne tego pola rozpoczynają się w równej odległości 5,5 metrów od każdego ze słupków bramki, mając długość 5,5 metrów i linia o długości 18,32 metrów.

W skład pola karnego wchodzi jeszcze tzw. półkole, które z półkolem tak naprawdę ma niewiele wspólnego. Jest to obszar, poza którym stoją zawodnicy obu drużyn podczas wykonywania rzutu karnego, ale to nie jedyna jego funkcja, bowiem promień całego koła, z którego wycinkiem mamy do czynienia powinien być taki sam, jak promień koła środkowego liczonego w pierwszym przypadku od punktu karnego, w drugim środka boiska liczący 9,15 m.

Promień koła, którego ćwierć stanowi punkt wykonywania rzutów rożnych, powinien wynosić 1 m.

Szerokość linii wyznaczającej poszczególne obszary na boisku, ma wynosić 12 cm.

Znamy już dokładne wymiary boiska do piłki nożnej, pora więc na bramki.

Bramka do piłki nożnej wymiary

Bramka do piłki nożnej to prostokąt wyznaczony słupkami i poprzeczką o szerokości 10-12 cm. Cała bramka powinna mieć wymiary 7,32 na 2,44 m.

Boisko piłkarskie jakie jest, każdy widzi…

Na pewno każdy z Was odwiedza różne boiska do piłki nożnej w okolicy. Powiedzmy sobie szczerze, z przepisowymi wymiarami jest nadal różnie, choć przepisy mówią jasno jakie powinny być wymiary boiska do piłki. Czasem bramki nie są równe, czasem są różnice pomiędzy liniami bocznymi, czasem nawet jeśli pełny wymiar się zgadza, to w środku boiska pola zaznaczane są na chybił trafił. Grając w piłkę nożną, ważne jest, aby w miarę możliwości rozgrywać mecze na takich samych płytach. Historia na przestrzeni lat sama pokazała, że to ważne i trzeba było te kwestie ujednolicić. Często słyszę narzekania, że podczas weryfikacji nie zgadzały się wymiary boiska do piłki nożnej w tej, czy tamtej miejscowości, że klub otrzymał licencję warunkową i musi zainwestować w poszerzenie, czy wydłużenie boiska lub nowe bramki. Trochę rozumiem rozgoryczenie działaczy, ale trzeba zrozumieć też komisje weryfikujące. Po to są wytyczne, żeby ich przestrzegać również na tym polu, mimo że przecież gramy amatorsko.