Faul w piłce nożnej

faul w piłce nożnej

Piłka nożna to gra kontaktowa w głównej mierze polegająca na fizycznej rywalizacji poszczególnych zawodników ze swoimi odpowiednikami w innym kolorze koszulek. Nic zatem dziwnego, że nieodzownym elementem gry są faule. Oglądaliście kiedykolwiek mecz bez żadnego przewinienia? Ja też nie  🙂
W ramach ciekawostki dodam tylko, że w sezonie 2018/2019 w Ekstraklasie sędzia odgwizdywał średnio 30,5 fauli na mecz…

Co to jest faul?

W piłce nożnej faul to zagranie, które nie jest zgodne z przepisami gry. Ogólnie rzecz biorąc to każde zachowanie wskazujące niebezpieczną grę, która może skutkować urazem przeciwnika lub (uwaga!) faulującego; przerwanie gry w sposób inny aniżeli odebranie piłki (ciągnięcie za koszulkę, zastąpienie drogi); zachowanie przeczące zasadom fair play i wzajemnego szacunku (oplucie, nastąpienie na stopę, wyzywanie). Niesportowe zagrania często kończą się poważnymi urazami faulowanych zawodników.

Rodzaje fauli

Wyróżnia się kilka rodzajów faulu. Przykłady:

💥 faul celowy

Częste w piłce nożnej przewinienie. Jest to atak na przeciwnika, który ma na celu zatrzymanie akcji lub odebranie piłki. Tego typu faule zazwyczaj nie mają na celu zrobienie krzywdy rywalowi, choć jak każdy nierozważny atak, mogą zakończyć się urazem. Jest spora grupa piłkarzy (zwłaszcza obrońców), którzy na początku meczu kilka razy celowo faulują zawodnika drużyny przeciwnej, aby go sobie odpowiednio „ustawić”, a więc wzbudzić respekt i strach. Często jest to bardzo dobra taktyka…

💥 faul przypadkowy

Najczęstsze przewinienie w piłce nożnej wynikające z ferworu walki, emocji i samej gry. Faul ten bardzo rzadko powoduje kontuzje. Najczęściej zawodnik z piłką zostaje wytrącony z równowagi, przewrócony lub do tego faulu dochodzi podczas walki w powietrzu.

💥 faul brutalny

Mówiąc wprost, jest to celowe zagranie, mające na celu zrobienie krzywdy przeciwnikowi. Takie faule wynikają często z bezradności atakującego, który jest znacznie słabszy od zawodnika drużyny przeciwnej. Brutalny faul nie jest ukierunkowany na odbiór piłki. Często jest to atak wślizgiem dwiema nogami, nakładka, nastąpienie na leżącego przeciwnika, czy uderzenie go bez piłki łokciem, główką, rzadziej ręką. Takie zagranie prawie zawsze sprawia, że zawodnik – sprawca faulu – otrzymuje czerwoną kartkę.

💥 faul taktyczny

Faul taktyczny jest rodzajem faulu celowego i ma za zadanie zatrzymanie akcji rywali. Zazwyczaj jesteśmy świadkami faulu taktycznego podczas podejmowania kontrataku jednej z drużyn. Faulu dopuszcza się zawodnik w celu przerwania akcji z dala od własnego pola karnego. Taki faul zazwyczaj nie jest brutalny (przykłady: pociągniecie za koszulkę, złapanie za rękę, popchnięcie w celu wytrącenia z równowagi). Przez arbitrów zazwyczaj nie są traktowane pobłażliwie. Często za tego typu faule pokazują oni żółte kartki.

Kary związane z przewinieniami

Jest przewinienie, musi być i kara. Wyróżnia się dwa rodzaje kary:

👉  indywidualna

👉  zespołowa

W sumie każdy faul niesie za sobą konsekwencje dla drużyny, bowiem przyznany za niego stały fragment gry w postaci rzutu wolnego jest zawsze z korzyścią dla zespołu wykonującego go. Tak więc karą zespołową za faul jest rzut wolny, lub rzut karny w przypadku kiedy faul został popełniony w obrębie pola karnego. Trzecim rodzajem kary, która dotyka cały zespół, jest granie w osłabieniu po czerwonej kartce.

Kary indywidualne dotyczą przyznawanych kartek: żółtej i czerwonej. Czerwony kartonik może być pokazany bezpośrednio po brutalnym zagraniu lub być konsekwencją dwóch żółtych. Piłkarz, który otrzymuje czerwoną kartkę, musi natychmiast opuścić plac gry, natomiast kartka żółta jest w pewnym sensie ostrzeżeniem.