Fotowoltaika – co warto wiedzieć?

Czym jest ten proces i czy warto w inwestować w to za każdym przypadku? Każda inwestycja, która gwarantuje oszczędność dla portfela oraz zwiększa ochronę środowiska jest dobra. Zatem warto dowiedzieć się o niej więcej. Zapraszamy do artykułu!

Co to jest instalacja fotowoltaiczna?

Jest to zestaw specjalnych urządzeń, które produkują prąd z promieni słonecznych. Należą do nich między innymi: panele fotowoltaiczne, zabezpieczeni przeciw napięciowe, inwerter (czyli urządzenie, które przemienia prąd stały w zmienny) oraz elementy mocujące. Zadaniem całego układu jest wychwytywanie promieni ze słońca i powodowanie, aby można było korzystać z nich jako z energii słonecznej. Najważniejszym elementem układu są panele słoneczne, które odpowiadają za wytwarzanie prądu stałego, który potem, po przetworzeniu przez inwerter wykorzystujemy w domach.

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

  • Sieciowe – jest to opcja, którą najczęściej wybieramy. Inwestycje z niej zwracają się dość szybko. Wykorzystując rodzaj sieciowy możemy nadal korzystać z tradycyjnej energetyki.
  • Hybrydowe – dodatkowym źródłem prądu jest turbina wiatrowa oraz generator spalinowy. Dzięki temu rodzajowi możemy korzystać także z prądu sieciowego oraz magazynować energię.
  • Niezależne – inaczej autonomiczne, czyli takie, które instaluje się bez planu podłączeni do sieci. Tutaj energia jest magazynowana wyłącznie na później, na przykład, gdy dostęp do prądu z sieci jest utrudniony.

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Każdy sposób na oszczędność zarówno prądu, jak i pieniędzy jest dobry. Tutaj dochodzi także szeroko rozumiana troska o środowisko, ponieważ panele umożliwiając oszczędność wytwarzania prądu, a co za tym idzie mniejszą emocje szkodliwych substancji do powietrza.

Warto skontaktować się ze specjalistami, którzy doradzą w doborze i zaplanowaniu inwestycji. Aby odnaleźć taką firmę wystarczy wpisać do wyszukiwarki hasła takie jak: fotowoltaika do domu krakówrekuperacja Kraków czy pompy ciepła Kraków.