Jakie buty na orlik?

sztuczna trawa

Buty na orlik

Przygotowania do piłkarskiej rundy wiosennej w pełni. Oblegane orliki i boiska ze sztuczną trawą pękają w szwach. Wiele problemu może sprawić odpowiednie dobranie butów na ten rodzaj nawierzchni. Podpowiadam zatem jakie buty na orlik wybrać, aby optymalnie trenować, a przy okazji nie nadszarpnąć swojego zdrowia, bo trzeba wiedzieć, że niewłaściwy dobór obuwia piłkarskiego może przyczyniać się do kontuzji.

Jakie buty na sztuczną trawę

Na początek trzeba zaznaczyć, że różnica między naturalną a sztuczną trawą w kontekście piłki nożnej jest ogromna. Inaczej po sztucznej nawierzchni porusza się piłka, inaczej oddziałuje ona na nasze ciało, dlatego też wymaga użycia specjalnych butów, które zagwarantują nam stabilność, a przy okazji nie zdewastują boiska, jak to bywa przy okazji gry na sztucznym boisku w korkach.

Prochu nie wymyślę, jeśli napiszę, że na orlik najlepsze będą buty turfy. Dają one komfort gry i trenowania na sztucznej trawie i pozwalają panować nad piłką, co nie jest wcale takie proste, kiedy stosuje się do tego standardowe buty piłkarskie. Turfy dzielą się na dwa rodzaje: AG i TF/TT. Te skróty mogliście już poznać przy okazji mojego postu o prawidłowym doborze sprzętu piłkarskiego.

👉  Modele AG to buty przeznaczone na sztuczną trawę, posiadające małe, gęsto rozsiane po podeszwie korki z wypustkami, które pozwalają utrzymać wysoką przyczepność przy poruszaniu się po sztucznym boisku z granulatem.

👉  Turfy TF/TT to również buty na sztuczną trawę, ale charakterystyka ich korków pozwala na grę i trening w ekstremalnych warunkach, dlatego potocznie nazywa się je śniegówkami. Gumowe, gęsto rozmieszczone małe koreczki gwarantują przyczepność również na zmrożonej lub mokrej nawierzchni.

Grając w piłkę na trawie, potrzebujesz korków lanych, wkrętów lub miksów w zależności od tego, na jakiej płycie przychodzi ci grać. Jak widać, podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi i buty na orlika. Turfy powinny być dostosowane do tego, jak aktualnie wygląda nawierzchnia. Wiadomo, że piłkarze najczęściej korzystają ze sztucznych nawierzchni zimą, więc powinni być gotowi na zmrożoną sztuczną trawę, na której lepiej sprawdzą się modele TF/TT ❄️  Coraz więcej pełnowymiarowych obiektów sprawia jednak, że drużyny ligowe rozgrywają swoje mecze piłkarskie właśnie na sztucznej nawierzchni, co wymaga od piłkarzy amatorów odpowiedniego sprzętu.

Zatem jakie buty na orlik wybrać?

Buty turfy, a więc obuwie piłkarskie przeznaczone do gry na orlika dzielą się na dwa rodzaje, ale wybór pomiędzy AG i TF/TT to nie jedyny wybór, przed jakim możecie stanąć. Oczywiście chodzi mi o jakość butów. Co tu dużo pisać – za jakość trzeba zapłacić 💰  Turfy dobrej jakości posiadają podeszwę z wysokogatunkowej gumy, która pozwala zachować doskonałą przyczepność, ale jest także bardzo wytrzymała, co wydłuża żywotność sprzętu. Turfy niskobudżetowe będą miały podeszwę z różnych tworzyw gumopodobnych, którym daleko do ideału.

Kolejna ważna kwestia to kształt butów. Wiadomo, że każde buty, a już szczególnie te piłkarskie muszą być odpowiednio dopasowane do stopy. Nie inaczej jest z korkami na sztuczne boiska. Wygodna cholewka, odpowiedni rozmiar, elastyczność, zapewnienie bezpieczeństwa – to powinny być podstawowe cechy obuwia na orlik. Warto zwrócić więc na te aspekty szczególną uwagę. Ciekawą opcją są turfy ze skarpetą, które są odpowiednikiem korków tego rodzaju na nawierzchnie naturalne.

Co jeszcze? Na pewno mocne wiązanie, czy wzmocnienie materiału, przez co buty nie będą się szybko ścierać 💪  Oczywiście modeli obuwia typu turfy jest bardzo wiele i każdy może wybrać do gry takie, jakie mu odpowiadają tak pod względem wizualnym, jak użytkowym. Największą popularnością cieszą się oczywiście turfy Adidas, czy Nike, choć te mniej znanych firm w niczym oprócz marketingu im nie ustępują, zachęcam więc przed zakupem do dokładnej analizy ofert producentów.