Na czym polega cięcie laserowe i frezowanie CNC?

Kształtowanie wszelkiego typu tworzyw możliwe jest przy udziale odpowiednich maszyn. Specjalistyczne firmy oferują nam rozwiązania, dzięki którym jesteśmy w stanie uformować wybrany materiał w określony kształt. Cięcie laserowe bądź frezowanie CNC to usługi, które powinny być realizowane wyłącznie przez doświadczonych fachowców.

Możliwość nadania wybranego kształtu tworzywu

Cięcie laserowe króluje wśród innych form obróbki stali, aluminium lub innego typu tworzyw sztucznych. Realizacja ta gwarantuje uzyskanie wybranego kształtu, krawędzi czy konturu. Zastosowanie lasera sprawdza się w wielu przypadkach. Najczęściej możliwość tą wykorzystuje się w przypadku wycinania liter oraz cyfr, które następnie umieszczane są na budynkach w celu ułatwienia numeracji. Stosowane mogą być również w przypadku szyldów lokali gastronomicznych, hoteli, pensjonatów czy lokali usługowych. W zasadzie nie istnieją ograniczenia co do ich zastosowania. Cięcie laserowe sprawdzi się również w przypadku tworzenia elementów ozdobnych i dekoracyjnych – zarówno dla pomieszczeń, jak i budynków.

Laser działa poprzez emitowanie fotonów, w postaci energii, która następnie skupia się na powierzchni materiału. Proces ten polega na spalaniu, stapianiu lub wyparowywaniu tworzywa. W zależności od wybranej siły lasera, dopasowywana jest dana metoda. Realizacja tego typu gwarantuje nam precyzyjne odwzorowanie danego kształtu, bez jakichkolwiek niedociągnięć.

Precyzyjna obróbka tworzyw

Inną usługą, świadczącą przez firmy zajmujące się obróbką, jest frezowanie CNC. Przystosowana do tego celu maszyna obrabia tworzywo skrawaniem. Usługa ta sprawdzi się w przypadku wielu rodzajów materiałów – metali kolorowych, stali, drewna lub tworzyw sztucznych. Urządzenie wykonuje ruch obrotowy, przy którego udziale tworzywo nabiera określonego kształtu. Warto zaznaczyć, iż konieczne jest posiadanie niezbędnej wiedzy odnośnie tego rodzaju obróbki. Znajomość technologii skrawania w połączeniu z wiedzą na temat specyfikacji obrabianego materiału pozwala wykonać usługę na najwyższym poziomie. Tworzenie określonych kształtów musi być realizowane niezwykle dokładnie. W przypadku uchybień, powstały element może się okazać niepasujący.

Firmy zajmujące się powyższymi realizacjami proponują zazwyczaj swoim klientom znacznie więcej usług – idealnym przykładem mogą być balustrady całoszklane Kraków. Tworzone w całości ze szkła prezentują się niezwykle elegancko i nowocześnie. Wykorzystane mogą być zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, jako ściany działowe.