Notatki trenera, czyli „zapisz to, faken!”

notatki trenera

Oglądając mecze w telewizji, zapewne zwróciłeś uwagę podczas ujęcia ławki rezerwowych na asystenta trenera, skrupulatnie zapisującego coś w notatniku. Wymowne kilka lat temu były ujęcia z meczu Górnika Zabrze, gdzie ówczesny trener Zabrzan, a późniejszy selekcjoner Adam Nawałka zdenerwowany polecał raz po raz notować swojemu asystentowi uwagi co do gry swoich podopiecznych.

Jeśli ciekawi Cię, co asystenci, czy trenerzy w profesjonalnej piłce tak skrupulatnie notują w czasie meczu, zapraszam niżej 😉

Co notować podczas meczu?

Zasadnicze pytanie. Każdy coach ma swój styl pracy. Oczywiście w wielkiej piłce ktoś gdzieś się na kimś wzoruje, jeden drugiego inspiruje itd., ale tak na prawdę każdy trener jest inny i każdy w inny sposób prowadzi drużynę. Podobnie jest z notatkami. Prawdopodobnie każdy skupia się na innych aspektach, ale zawsze wspólny mianownik to uwagi co do gry poszczególnych zawodników.

Jeśli coś jest ok, to raczej się tego nie zmienia. W drugą stronę działa to już zupełnie inaczej. Jeśli dany zawodnik nie realizuje przedmeczowych założeń, nie utrzymuje dyscypliny taktycznej, wykazuje braki szybkościowe, czy wydolnościowe, ma problemy z kryciem, panowaniem nad piłką, dośrodkowaniami, dryblingiem, wygrywaniem pojedynków główkowych i innymi kluczowymi w przebiegu meczu rzeczami, to warto to zapisać, aby w międzyczasie nie uciekło z głowy, a mając gotową ściągawkę z uwagami co do danego zawodnika, czy formacji, poprawić daną rzecz na treningu.

Warto zapamiętać
W notatkach trenerów znajdują się zazwyczaj uwagi co do postawy w meczu poszczególnych zawodników lub całych formacji.

Czy w niższych ligach jest sens robić notatki?

Jeśli jesteś trenerem i akurat nie pracujesz w zawodowej lidze, to pewnie zastanawiasz się, czy jest sens notować w trakcie meczu okręgówki, A, czy B klasy. Odpowiedź nie może być jednoznaczna 🙂 wszystko zależy od Ciebie. Jeśli do swoich obowiązków podchodzisz na poważnie, a sytuacje z meczu łatwo ulatują Ci z głowy, możesz notować, o ile oczywiście Twój trenerski temperament pozwoli Ci na spokojne pisanie podczas meczowych emocji. Jeśli natomiast jesteś w stanie w miarę dobrze zapamiętać boiskowe sytuacje i potem wyciągać odpowiednie wnioski podczas zajęć, to notatnik jest Ci całkowicie zbędny 😉