Podsumowanie rundy jesiennej 2019/2020 – B klasa

mecz w b klasie

Odkąd C klasy nie ma już w strukturze rozgrywek, najniższym ich szczeblem w okręgu krośnieńskim jest klasa B. W 6 grupach boje toczy 70 drużyn. Wśród nich znajdziemy kluby, które jeszcze nie tak dawno z powodzeniem występowały wyżej – LKS Pisarowce (IV liga), Burza Rogi, LKS Głowienka, Jasiołka Świerzowa, czy Wisłoka Nowy Żmigród (okręgówka).

Bardzo często spotykam się z opinią, że jeśli nie wywalczy się szybkiego awansu po spadku do B klasy, to później ciężko się z niej wyrwać i muszę przyznać, że coś w tym jest…

Ale do rzeczy. Przedstawiam podsumowanie rundy jesiennej.

Esencją piłki są gole, więc ja po raz kolejny właśnie bramki będę w naszych B klasach cenił najbardziej. Najwięcej ich padło w grupie I (323), najmniej w VI (247). Tylko w grupie jasielskiej średnia goli na mecz wyniosła mniej niż 4.

Najwięcej zdobytych bramek: Nelson Polańczyk (B1) – 50

Najmniej zdobytych bramek: Zryw Dydnia (B3) – 4

Najmniej straconych bramek: Burza Rogi (B4) – 5

Najwięcej straconych bramek: ULKS Czerteż (B2) – 46

Najwięcej goli w meczu: 12 (Juventus Poraż – Nelson Polańczyk 4:8, Dwór Kombornia – Victoria Dobieszyn 11:1)

Dwucyfrówki: Błękitni Jasielnica Rosielna – LKS Wzdów 10:0, Dwór Kombornia – Victoria Dobieszyn 11:1, Liwocz Brzyska – Wrzos Krempna 10:0 (walkower)

Walkowery: Bieszczady Jankowce – LKS Olszanica 3:0 (naruszenie nietykalności sędziego przez zawodnika gości), Iskra Wróblik Szlachecki – Orzeł Milcza 3:0 (uderzenie zawodnika gości przez kibica gospodarzy, piłkarze Orła w ramach protestu zeszli z boiska), LKS Pisarowce – ULKS Czerteż 3:0 (goście nie przyjechali na mecz), Victoria Niebocko – Sokół Domaradz 3:0 (goście w 90 minucie zrezygnowali z dalszej gry), JKS Jasionów – Orły Jabłonka 5:0 (goście zrezygnowali z gry przy stanie 5:1), Jutrzenka Jaćmierz – JKS Jasionów 3:0, Błękitni Jasielnica Rosielna – Orły Jabłonka 3:0 (goście nie przyjechali na mecz), Nafciarz Bóbrka – KS Szczepańcowa 3:0, Orzeł Pustyny – Nafciarz Bóbrka 7:0 (na boisku 7:1), Nafciarz Bóbrka – LKS Głowienka 0:3 (na boisku 2:3), Iwełka Iwla – LKS Moderówka 3:0 (goście nie przyjechali na mecz), Liwocz Brzyska – Wrzos Krempna 10:0 (na boisku 10:1), Standard Święcany – Wrzos Krempna 3:0 (goście nie przyjechali na mecz)

Plagi B klasowych rozgrywek w postaci walkowerów jak widać ciąg dalszy…
Mam dziwne przeczucie, że kilka drużyn będzie miało problemy z wystartowaniem w rundzie wiosennej, ale obym w tym przypadku okazał się fałszywym prorokiem.

GRUPA I

Gole: 323

Średnia goli na mecz: 4,89

Lider: Bieszczady Jankowce
Wicelider: Nelson Polańczyk

Na prowadzeniu Jankowce, które przegrały tej jesieni tylko raz. 7 punktów przewagi nad drugim Polańczykiem to sporo i sztuką byłoby ich szybkie roztrwonienie. Nelsona ciśnie Pionier Średnia Wieś, który ma do niego na półmetku 3 punkty straty. Reszta stawki w miarę wyrównana, ale w peletonie nie widać raczej kandydata, który miałby ochotę pokrzyżować plany Bieszczadom.

GRUPA II

Gole: 248

Średnia goli na mecz: 4,96

Lider: Orkan Markowce
Wicelider: WIKI Sanok

W tej grupie czołówka wyrównana. Grający nie tak dawno w A klasie Orkan zajmuje pozycje lidera, ale ma tyle samo punktów, co absolutny nowicjusz krośnieńskich rozgrywek WIKI Sanok. Patrząc na skład i możliwości, nie widzę innej możliwości niż awans projektu Jerzego Domaradzkiego do A klasy. Tabela już teraz pokazuje, że o awans lub baraże powalczy kilka zespołów. Z całą pewnością nie będzie to zamykający zestawienie Czerteż, czy też przedostatni Florian Rymanów Zdrój.

GRUPA III

Gole: 320

Średnia goli na mecz: 4,84

Lider: LKS Górki
Wicelider: Błękitni Jasienica Rosielna

Po raz kolejny próbę powrotu do A klasy podejmą Górki (w zeszłym sezonie przegrały baraż z Lubatową). Tutaj sytuacja w tabeli wygląda podobnie jak w grupie II i o awans pobije się kilka ekip z Jasienicą Rosielną i Izdebkami na czele. Jeszcze bez punktu w tym sezonie Zryw Dydnia…

GRUPA IV

Gole: 222

Średnia goli na mecz: 4,44

Lider: Burza Rogi
Wicelider: Jasiołka Jaśliska

Ewidentnie Rogom nie odpowiada gra w B klasie i spadkowicz jest na dobrej drodze, by za pół roku świętować powrót do grona A klasowców. Burza nie przegrała jeszcze meczu, ale jej przewaga nad grupą pościgową wynosi zaledwie 2 punkty. A za plecami lidera aż 4 drużyny z takim samym dorobkiem – Jasiołka Jaśliska, Guzikówka Krosno, Orzeł Pustyny i Dwór Kombornia. Walka na wiosnę zapowiada się w tej grupie niezwykle ciekawie!

GRUPA V

Gole: 278

Średnia goli na mecz: 4,21

Lider: Nafta Chorkówka
Wicelider: Tęcza Zręcin

Nafta Chorkówka była najgorszą drużyną poprzedniego sezonu w III grupie A klasy i z hukiem spadła. Zimny prysznic podziałał na jej piłkarzy niezwykle mobilizująco, bo w obecnej kampanii grają jak z nut, bezsprzecznie prowadząc w lidze. Na drugim miejscu inny podrażniony degradacją spadkowicz Tęcza Zręcin. Zaraz za wymienioną dwójką czai się Rędzinianka Wojaszówka, a dalej Nurt Potok. Czy te zespoły stać na pokrzyżowanie planów spadkowiczom okaże się na wiosnę.

GRUPA VI

Gole: 247

Średnia goli na mecz: 3,74

Lider: Wisłoka Niegłowice 
Wicelider: Standard Święcany

Przez ostatnie sezony Wisłoka Niegłowice nieśmiało wbijała się do czołówki B klasy. Raz grała lepiej, raz gorzej. Wygląda na to, że w tym sezonie w Niegłowicach w końcu wiedzą o co grają. Bardzo dobra postawa  na swoim boisku, tylko jedna przegrana i zimowanie na fotelu lidera mocnej jak by nie było grupy to duża sprawa. Wisłoce na wiosnę na pewno nie odpuszczą Święcany, Szebnie, czy Łubno, a kto wie, czy o zaatakowaie TOP2 nie pokuszą się Brzyska i Nowy Glinik. Reszta stawki będzie grała już tylko dla zabawy…