Podsumowanie rundy jesiennej 2019/2020 – okręgówka Krosno

mecz piłki nożnej

Jak przystało na najwyższą z naszych regionalnych lig, krośnieńska okręgówka grała najdłużej, bo piłkarskie boje w 2019 roku drużyny zakończyły 10 listopada. Jaka to była runda? Kto zawiódł, a kto zaskoczył? W kim upatrywać kandydata do awansu? Zapraszam do podsumowania 🔥

Okręgówka Krosno – jesień 2019/2020

Na początek jak w poprzednich podsumowaniach garść statystyk:

Najwięcej zdobytych bramek: Start Rymanów47

Najmniej zdobytych bramek: Brzozovia – 7

Najmniej straconych bramek: Czarni 1910 Jasło – 9

Najwięcej straconych bramek: Brzozovia52

Najwięcej goli w meczu: 10 (Arłamów Ustrzyki Dolne – Wisłok Sieniawa 7:3)

Najlepszy strzelec: Rafał Nikody (Start Rymanów) – 20 goli

Dwucyfrówki: 0

Walkowery: Cosmos Nowotaniec – Zamczysko Odrzykoń 0:3 (na boisku 1:0), Nafta Jedlicze – Cosmos Nowotaniec 3:0 (na boisku 0:2)

Najważniejsze wydarzenia rundy

👉 Cosmiczna afera

Początek sezonu to bez wątpienia wielka afera z Nowotańcem w roli głównej, którą żyło pół Podkarpacia. Afera jak szybko wybuchła, tak szybko ucichła. Poszły dwa walkowery, pewnie jakaś niewielka kara finansowa i… cisza. Tylko niesmak po tym wszystkim pozostał.

👉 Mocarne plany Ustrzyk

W grze o IV ligę niespodziewanie pojawił się poważny kandydat. Bieszczady Ustrzyki Dolne wygrały los na loterii i z poważnym jak na tą ligę nowym sponsorem Hotelem Arłamów, powalczą w tym sezonie o awans, a w niedalekiej przyszłości o III ligę. Tak przynajmniej zapowiadają nowi sponsorzy MKS. Zmianom uległo nie tylko konto bankowe zespołu, ale również herb i nazwa. Od tej rundy nie ma już Bieszczadów, ale MKS Arłamów Ustrzyki Dolne.

👉 Czarni zgodnie z planem

Czarni próbują już od dłuższego czasu zmontować ekipę zdolną do wywalczenia awansu i chyba są blisko sukcesu. Drużyna z Jasła dokonała przed sezonem ciekawych i przede wszystkim trafionych transferów. Sam Wojtek Munia strzelił dla Jaślan kilkanaście goli. Ważne bramki dołożył kolejny nowy nabytek Darek Bałut i na koncie drużyny pojawiło się sporo punktów. Widać dobrą robotę trenera Skuby, który umiejętnie połączył młodość z rutyną i miejscowych z zaciągiem z zewnątrz, a nie zawsze jest to proste…

👉 Rewelacja z Nienaszowa

Kto jako jedyny ograł na jesieni Czarnych? Kto miał niesamowitą serię 6 zwycięstw z rzędu, a 9 meczów bez porażki? Kto po 10 kolejkach zajmował pozycję lidera? Tempo! Ogromna radość w Nienaszowie po najlepszej rundzie w historii klubu. Trzeba przyznać, że jak już piłkarze Grześka Muni złapali wiatr w żagle, nie odpuszczali nikomu. Czy to Czarni, czy spadkowicz z Beska – lali wszystkich! A warto dodać, że wygrywali przekonująco. Jesień była świetnym czasem dla najlepszego strzelca drużyny i jak dotąd drugiego w klasyfikacji strzelców okręgówki Wojtka Kiełtyki, który 13 razy pokonywał bramkarzy rywali. Ze świetnej strony pokazał się także „Beckham z Nienaszowa” Arkadiusz Majka, ale pochwały należą się całej drużynie Tempa. Ciekawe jak będzie na wiosnę…

👉 Ciekawy przypadek Kamila Walaszczyka

Jeśli o wydarzeniu z naszej ligi mówi cała Polska, to nie mogło go tutaj zabraknąć. Do ciekawej i rzadkiej sytuacji doszło w 10 kolejce, kiedy to Zamczysko Odrzykoń podejmowało u siebie dukielską Przełęcz. Mecz jak mecz, ale akurat w tym wypadku znajdujemy wspólny mianownik, którym jest trener Odrzykonia, a czynny zawodnik Dukli Kamil Walaszczyk. Ostatecznie Zamczysko ograło Przełęcz 5:0, a Walaszczyk nie pojawił się na boisku, ale na ławce trenerskiej. Ciekawe jak swojego kolegę po meczu powitali piłkarze Dukli 😉

👉 Za wysokie progi dla Brzozovii

Straszne bęcki zbierał jesienią beniaminek z Brzozowa. Drużyna która awans wywalczyła rzutem na taśmę, kompletnie nie była przygotowana sportowo na rywalizację na tym poziomie. Porażka goniła porażkę, a pierwszy (i ostatni) w tej rundzie punkt drużyna zdobyła dopiero w 12 kolejce po bezbramkowym remisie ze Skołyszynem. Zespół tracił średnio 3,5 gola w meczu, a wysokie wyniki w każdym spotkaniu to była norma.

Miejsca 1-5

  1. Czarni 1910 Jasło 36 pkt.
  2. MKS Arłamów Ustrzyki Dolne 33
  3. Start Rymanów 31
  4. Tempo Nienaszów 31
  5. Markiewicza Krosno 29

Mogę w tym miejscu pisać bajki, prezentować nieprawdopodobne rzeczy jakie widział już futbol, ale po co? Przecież tak ja, jak i Wy wiecie, że o awans z tego zacnego grona powalczą 2-3 ekipy i mowa w tym miejscu o zespołach zajmujących miejsca na pudle. Broń Boże nic nie ujmuję ani Nienaszowowi, ani drużynie Markiewicza, ale na pewne rzeczy trzeba patrzeć realnie. Napiszę krótko: Jasło musi, Ustrzyki chcą, Rymanów może.

Spokojnie sezon dograć powinno i Tempo i Markiewicza. Oczywiście obie drużyny będą się boksować o jak najlepszy wynik końcowy, ale niespodzianki tutaj nie przewiduję.

Miejsca 6-10

6. Przełom Besko 26 (s)
7. Iskra Przysietnica 21
8. Nafta Jedlicze 20
9. Zamczysko Odrzykoń 19
10. Cosmos Nowotaniec 19 (b)

Spokojnie przezimuje Besko, a jego trener już może myśleć o ogrywaniu młodzieży na wiosnę. Reszta stawki ze środka tabeli takiego komfortu mieć nie będzie. Tutaj różnice punktowe są niewielkie i trzeba będzie w rundzie rewanżowej solidnie punktować, żeby do końca nie drżeć o utrzymanie.

Gdyby nie fatalny początek i koniec rundy Jedlicza, zapewne i ten zespół dziś planowałby kolejny sezon, a tak trzeba będzie jeszcze kilka „oczek” złapać, bo konkurencja na pewno nie odpuści.

Miejsca 11-16

11. Wisłok Sieniawa 18
12. Przełęcz Dukla 18
13. LKS Skołyszyn 17 (b)
14. LKS Czeluśnica 13 (b)
15. Kotwica Korczyna 11
16. Brzozovia 1 (b)

Tak naprawdę 2-3 dobre pierwsze mecze na wiosnę mogą wywindować drużyny z miejsc 11-13 wysoko w górę tabeli. Całego towarzystwa nie ominie jednak ciężka walka o utrzymanie. Pogodzeni z losem są zapewne już z Brzozowie, bo beniaminek zdecydowanie odstaje od reszty stawki. Zaskakująco słaba runda Kotwicy, która przecież poprzedni sezon zakończyła z 40 punktami na koncie. Nie zachwyciły beniaminki z Czeluśnicy i Skołyszyna. Dukla w tej rundzie wygrywała ze słabszymi, przegrywała z mocnymi. No cóż, może to też jakiś sposób na utrzymanie? 😉