Sprzęt piłkarski – korki, ochraniacze, rękawice bramkarskie | Jak wybrać?

korki piłkarskie

Kolejny post z serii porad dla piłkarzy amatorów. Po radach dotyczących prawidłowego odżywiania, serwuję Wam z pozoru błahy temat – odpowiedni wybór sprzętu sportowego.

Jak to zwykle bywa, nic nie jest tak proste jak się wydaje. Tak jest też z wyborem sprzętu, w którym uprawiamy sport. Dziś spróbuję pomóc Wam w wyborze tego odpowiedniego.

 

Korki

Najważniejsza część piłkarskiej „garderoby”. Bez korków nikt nie wyobraża sobie kopania piłki. Zwłaszcza na ligowym poziomie. Grać w piłkę nie można w byle jakich butach. Dlaczego? Ano dlatego, że przez nieodpowiednio dobrane obuwie narażamy się na kontuzje, a w najlepszym wypadku obniża się jakość naszej gry. Korki które kupujemy MUSZĄ być wygodne. Powinny być idealnie dopasowane do stopy i być najlepszej jakości. Nie mogą być ani za duże, ani za małe. Zasada ta dotyczy każdego rodzaju obuwia do piłki nożnej, obojętnie czy wybieramy buty do gry na trawie naturalnej, sztucznej, czy hali. Stopy odpowiadają za kontakt z futbolówką, więc muszą one czuć się w butach jak najbardziej komfortowo. Otarcia, odgniotki, odciski – to nie są przyjemne sprawy. Powodują u zawodnika dyskomfort i ból, a co za tym idzie, rozpraszają jego uwagę i praktycznie uniemożliwiają normalną grę.

 

Rodzaj butów

Największy komfort i jakość dają nam buty najdroższe, profesjonalne, które są wykonane z najlepszych materiałów i w najnowocześniejszej technologi.

Buty półprofesjonalne to te najbardziej popularne wśród piłkarzy amatorów. Są w przystępnej cenie, sprawują się dobrze w każdych warunkach. Ich cena wynika z z zastosowania innych niż w przypadku „profesjonali” rodzajów materiałów (zazwyczaj w mniej znaczących miejscach).

Do wyboru mamy jeszcze korki półamatorskie, które są, bo są. Kosztują trochę ponad stówę (mniej znanych marek są jeszcze tańsze), zazwyczaj gwarantują rozegranie kilkunastu meczów w dobrych warunkach. Dla niedzielnych piłkarzy idealne, dla tych trochę ambitniejszych – strata czasu i pieniędzy.

Ostatni rodzaj butów to korki rekreacyjne, popularne „gumowce”, „trampokorki”, czy „mundiale”, których opisywać już chyba nie muszę.

 
Buty piłkarskie dzielą się również ze względu na przeznaczenie:
 • LANKI – ogólnie rzecz biorąc korki piłkarskie na boiska trawiaste
 • FG – na krótką trawę (może być wilgotna)
 • HG – na twardą, zbitą nawierzchnię, ale również boiska piaszczyste i orliki
 • AG – na sztuczną nawierzchnię
 • SG – korki na mokre, nasiąknięte, błotniste boisko
 • TF – korki do gry na sztucznych nawierzchniach, również na bardzo twardych
 • TT – popularne „Turfy”
 • IC, IN, IT – halówki przeznaczone na nawierzchnie parkietowe, kauczukowe, gumowe
Powyższe skróty oznaczają nie tyle same buty, co ich podeszwę. Oczywiście oznaczeń butów jest coraz więcej, bo producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych rozwiązań, dlatego nie można przywiązywać zbytniej wagi do tego, czy gramy akurat w korkach z podeszwą FG, czy AG. Kto co lubi. UWAGA!!! Możemy mieć jednak problem z uznaniem gwarancji, jeśli butów używaliśmy niezgodnie z ich przeznaczeniem, czyli np. graliśmy w FG na betonie. Na to już trzeba uważać.

Mierzymy stopę

Kiedy już wiemy jakie buty są nam potrzebne, pozostaje wybór odpowiedniego rozmiaru. Jak wiadomo rozmiarówki są różne w zależności od producenta, czy kraju, w którym buty powstały, dlatego musimy ZAWSZE kierować się długością wkładki, która ma odpowiadać długości naszej stopy. Aby najlepiej i najdokładniej zmierzyć swoją stopę należy zaopatrzyć się w kartkę papieru, taśmę klejącą, ołówek i miarkę. Zapomnijcie o popularnym patyczku!!! Ten sposób mierzenie stopy absolutnie nie nadaje się do wyboru butów do uprawiania jakiegokolwiek sportu.

Kiedy mamy już sprzęt, przystępujemy do dzieła. Stawiamy stopę centralnie na kartce papieru przyklejonej taśmą do podłoża (kartka nie ucieknie wtedy spod nogi) i dokładnie, powoli obrysowujemy ją. Przykładamy miarkę do skrajnych punktów długości naszego rysunku i zapisujemy dokładny wynik. Mierzymy również analogicznie szerokość rysunku w najszerszym miejscu. Identycznie postępujemy z drugą stopą.
UWAGA!!! Możliwe, że wyniki z obu nóg będą się od siebie różniły. Spokojnie, to normalne. W takim przypadku bierzemy pod uwagę miarę większej stopy. W związku z tym, że producenci podają zazwyczaj długość wkładki w 0.5 cm różnicach np. 27.5 cm trzeba pamiętać, żeby nie kupować butów różniących się od długości stopy o 1 cm! 0.5 cm to góra jaką można przyjąć. Nie kupujcie nigdy butów o długości wkładki równej waszej stopie, bo po włożeniu getry, będą one właśnie o te pół centymetra za małe.

Materiał

Korki wykonane są ze skóry naturalnej, bądź syntetyku. Ciężko znaleźć modele łączące oba te surowca, ale i takie istnieją. To, które wybierzecie zależy tylko od Was. Krąży przekonanie, że korki skórzane są bardziej wytrzymałe, wygodniejsze, precyzyjniejsze. Jest to mit. Dziś inne materiały stosowane przez producentów są równie mocne jak skóra, poza tym trzeba także – a może przede wszystkim – dobrze trafić. Faktem jest, że buty skórzane z czasem się rozchodzą, w żargonie piłkarskim – rozbijają się, czego nie obserwuje się w butach wykonanych z innego, sztucznego materiału. Tym skórzanym trzeba poświęcić więcej czasu przy pielęgnacji. Trzeba je często myć, pastować, stosować nawilżacze i kopytka. Przy syntetycznych korkach, wystarczy je przetrzeć szmatką. Aby buty służyły nam długo musimy o nie dbać, obojętnie z jakiego są wykonane materiału.

W sklepie

Mamy już swoje wymarzone korki (firma i model mnie w tym miejscu nie interesują). Zawsze mierzmy parę. Załóżmy tak prawego, jak i lewego buta. Pamiętajmy o dobrym zasznurowaniu! Dobrze by było, gdyby w nowych, tyle co założonych butach przejść się, a nawet przebiec kilka metrów, nawet w sklepie. Po zakupie dobrze jest pochodzić w bucikach po domu godzinę, albo dwie, nawet jeśli mama, siostra, dziewczyna, czy żona będzie na nas dziwnie patrzeć 😉 Jeśli poczujemy jakikolwiek dyskomfort, mrowienie, czy ocieranie stopy, spokojnie można zwrócić lub wymienić buty, pod warunkiem, że mamy paragon. Można również przetestować nowy sprzęt razem z ochraniaczami i getrami, w których będziemy grać.

Ryzykowne jest kupowanie nowych butów przez internet. Oszem, jeśli mamy swój sprawdzony model i rozmiar od lat, spokojnie można kupować. Ale szarpiąc się na całkiem nowe buty, narażamy się na niemałe rozczarowanie…

ŚWIETNE BUTY PIŁKARSKIE RENOMOWANYCH MAREK W KAŻDYM ROZMIARZE ZNAJDZIECIE NA SportBrand.pl ORAZ W SKLEPIE STACJONARNYM SportBrand W GALERII „PORTIUS”  W KROŚNIE ORAZ W GALERII „POSADA” W SANOKU

Ochraniacze

Kolejnym ważnym sprzętem potrzebnym każdemu ligowcowi są ochraniacze piłkarskie. Są osoby (w tym ja), które nie lubią grać w ochraniaczach. Przepisy jednak mówią jasno – bez ochraniaczy na boisko nie wyjdziesz.

Najważniejsza i jedyna rola ochraniacza to ochrona piłkarza przed kontuzjami. Podobnie jak w piłkarskich korkach, tak i w ochraniaczach piłkarz ma się czuć komfortowo. Nie mogą one przeszkadzać w grze, dlatego muszą być idealnie dopasowane do goleni.

Rodzaje ochraniaczy

Istnieją cztery rodzaje ochraniaczy:

 • sama „skorupa”
 • skorupa z częścią chroniącą kostki
 • skorupa z dołączaną częścią chroniącą kostki
 • ochraniacze getry

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów, więc dopasowanie ochraniacza do golenia nie powinno być problemem.

Jakie „deski” wybrać?

Najpopularniejsze ochraniacze, to te, składające się z samej „skorupy”, których minusem jest brak ochrony kostki. Korzystają z nich zawodowcy i dorośli piłkarze, bo nie ma co ukrywać, są najbardziej komfortowe i najlżejsze ze wszystkich rodzajów. Niektórzy mają obawy co do tego, czy będzie on dobrze trzymał się goleni podczas meczu. Standardowe rzepy (dostępne nie we wszystkich modelach) nie stanowią gwarancji stabilizacji, ale dziś dostępnych jest wiele opasek, taśm, czy rękawów, które utrzymują ochraniacze na miejscu, nierzadko dodawane jako gratis przy zakupie pary nowych „desek”. Kupując ochraniacze warto zwrócić uwagę na ich wentylację.
ochraniacze Nike wraz z rękawami kompresyjnymi
Drugi i trzeci rodzaj ochraniaczy stosują najczęściej młodzi adepci futbolu. W profesjonalnej piłce się z nich nie korzysta, bo to po prostu dodatkowy balast. Ten rodzaj zabezpieczenia posiada oprócz funkcji ochrony goleni, ochronę kostki poprzez umieszczone usztywnienie w okolicy stawu skokowego.
dają największą ochronę, ale są praktycznie wyłączone z profesjonalnej piłki – „pełne” ochraniacze

Ochraniacze skarpetki to raczej ciekawy gadżet, aniżeli ochrona. Specjalne pianki wszyte w piłkarską skarpetę nie sprawdzą się podczas gry na ligowym poziomie. Może to dobra rzecz na grę mało kontaktową (Warszawianka?). Mnie nie przekonują.

Rozmiar

Podobnie jak z butami rozmiarów ochraniaczy jest wiele i mogą się różnić w zależności od producenta. Rozmiarówka „desek” zależna jest od wzrostu piłkarza, ale na ogół zakłada się, że mają one pokrywać około 75% powierzchni golenia. Piłkarze mają jednak różne preferencje. Popatrzcie na Johna Terrego:
ochraniacze Terrego na 10% spełniają swoją funkcję fot/Wykop.pl
Każdy jest inny i należy indywidualnie dobrać ochraniacz na swoją nogę. Najlepiej przymierzyć kilka modeli w różnych rozmiarach.
Przykłady rozmiarów ochraniaczy:
wzrost: 120 – 140 cm – rozmiar: S
wzrost: 160 – 180 cm – rozmiar: L
ŚWIETNE OCHRANIACZE PIŁKARSKIE RENOMOWANYCH MAREK W KAŻDYM ROZMIARZE ZNAJDZIECIE NA SportBrand.pl ORAZ W SKLEPIE STACJONARNYM SportBrand W GALERII „PORTIUS”  W KROŚNIE ORAZ GALERII „POSADA” W SANOKU

 

Rękawice bramkarskie

O opinię w kwestii doboru rękawic poprosiłem eksperta – golkipera trzecioligowych Karpat Krosno Mariusza Stępnia.

Rękawice możemy podzielić na kilka typów:
1) ze względu na przeznaczenie:

 • meczowe – są to rękawice wykonane z bardzo wysokiej jakości pianki, która zapewnia bardzo dobry „klej”. Przeważnie jest to pianka 4 mm. Jedynym minusem tej pianki jest słaba wytrzymałość.
 • treningowe – są wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów, ale przez to tracą na jakości i ważnym dla każdego bramkarza wyżej wspomnianym „kleju”

2) ze względu na krój:

Obecnie na rynku występuje wiele rodzajów kroju rękawic. Najpopularniejsze to rollfinger (palec obszyty pianką dookoła) oraz negative (szwy wewnętrzne). Każdy bramkarz powinien dopasować do siebie odpowiedni krój. Moim ulubionym i według mnie najlepszym jest rollfinger. Warto wspomnieć również o rękawicach posiadających specjalne ochraniacze które chronią nasze palce przez złamaniem. Ten system nazywany jest protection. Osobiście nie polecam używania tego typu rękawic ze względu na mniejszy zakres ruchu oraz ograniczoną swobodę. Rękawice z tym systemem są bardzo masywne i mniej wygodne od normalnych.
3) ze względu na grubość gąbki:
Ważna rzeczą przy zakupie rękawic jest zwrócenie uwagi na grubość gąbki. Najpopularniejsze to modele 3.5 mm oraz 4 mm. Osobiście preferuję grubszą gąbkę, ale to już sprawą indywidualna.
4) ze względu na zapinanie:
Kolejnym ważnym elementem rękawic jest zapinanie oraz strona zewnętrzna czyli back. Występuje kilka rodzajów zapinania. Wielkie firmy jak Adidas, Nike, Puma cały czas konkurują w projektowaniu coraz to nowych. Z własnego doświadczenia wiem, że najlepsze jest zapinanie w wersji standard.
Wielu młodych bramkarzy zastanawia się jakie kupić rękawice. Fakt – jest to duży dylemat, biorąc pod uwagę tak wielki wybór. Większość osób przy zakupie kieruje się „renomą” wyrobioną przez gwiazdy piłki, stojące między słupkami, mające na rękach produkty Adidasa, Nike, czy innych sławnych marek. To nie jest dobry pomysł, bo sprzęt dostępny na rynku nie dorównuje rękawicom, w których występują bramkarze np. w Lidze Mistrzów. Warto pamiętać, że dla klasowych bramkarzy, mających kontrakty reklamowe z danymi firmami, wyrabia się sprzęt indywidualnie!
Koszt takich rękawic to często nawet ponad 300 zł (mowa tu o najwyższym modelu). Niższe modele wyglądem przypominające sprzęt gwiazd, są wykonane z bardzo słabej jakości materiałów.
Polecam wszystkim zakup rękawic, które od kilku sezonów są dostępne na polskim rynku. Rękawice polskich producentów gwarantują najwyższą jakość, niższą cenę w porównaniu z modelami Adidasa czy Nike, a jakościowo są o wiele lepsze.
Od 3 lat korzystałem z rękawic firmy Footbalmaster. Jest to firma Wojtka Małeckiego – obecnie bramkarza Górnika Łęczna. Rękawice pierwsza klasa – szczerze polecam!
Kilka miesięcy temu wraz z kolegą wprowadziłem na rynek nowe rękawice. KeeperPro to rękawice bardzo podobne do rękawic, które wspomniałem wyżej. Na tą chwilę nasza firma wprowadziła modele rękawic w dwóch krojach. Niebawem powstanie strona internetowa, na której będzie prowadzona sprzedaż.
Każdy bramkarz musi sam dopasować odpowiedni model, gąbkę, krój, zapinanie do swoich własnych upodobań. Zazwyczaj metodą prób i błędów. Gorąco polecam sprawdzenia polskich rękawic takich firm jak KeeperPro, FM, 4keepers. Jest to sprzęt dużo lepszy od tego, który proponują nam wielkie firmy, a co najważniejsze, nasze polskie rękawice są wytrzymalsze i tańsze.

2 thoughts on “Sprzęt piłkarski – korki, ochraniacze, rękawice bramkarskie | Jak wybrać?

 1. Solidny tekst, z bardzo dużą dawką informacji szczególnie dla osób zaczynających przygodę z poważnym traktowaniem piłki, a nie tylko kopaniem na podwórku. 😉

 2. Popieram pana Mariusza jeśli chodzi o wybór polskich marek rękawic, cena niższa niż produkty światowych marek, a jakość z pewnością nie gorsza. Jednak muszę zareagować bo została tutaj pominięta, z wiadomych względów (konkurencja), marka REGIO. Firma z Rybnika produkuje sprzęt z pewnością nie gorszy niż FootballMasters i 4Keeper, Osobiście gram już w trzeciej parze rękawic REGIO i klej jest super, ergonomia i dopasowanie do ręki idealne (zwłaszcza roll) i przede wszystkim wytrzymałość. Jeśli używa się płynu dołączonego do każdej pary bezpośrednio po każdym meczu, to jedna para może służyć bardzo długo.

Comments are closed.