Trenerzy Reprezentacji Polski w piłce nożnej

Selekcjoner – to brzmi dumnie!

W związku z tym, że zestawienie obejmuje bardzo odległe lata, nie wszystkie statystyki są dostępne. Doszedłem do końca Internetu, by być jak najbardziej dokładnym i przedstawić rzetelne statystyki. W poniższym rankingu znajdują się wszyscy selekcjonerzy pracujący z Reprezentacją od 1921 roku.
I tak po kolei w porządku chronologicznym: trener Reprezentacji Polski, lata na stanowisku, liczba spotkań, mecze wygrane – zremisowane – przegrane, średnia zdobytych punktów (liczona aktualnym systemem 3 pkt. za wygraną, 1 pkt. za remis).
Imię i nazwiskoCzas pracyIlość meczyZwycięstwa-remisy-porażkiŚrednia punktów
Józef Szkolnikowski192110-0-10.0
Józef Lustgarten192242-1-11.75
Adam Obrubański1922-1924123-3-61.00
Stanisław Ziemiański192231-1-11.33
Edward Cetnarowski192211-0-03.0
Władysław Jentys192211-0-03.0
Kazimierz Glabisz192351-2-21.0
Tadeusz Kuchar1923, 1925, 192871-3-30.85
Tadeusz Orzelski192410-0-10.0
Ignacy Rosenstock192411-0-03.0
Tadeusz Synowiec1925-1927115-3-31.63
Stefan Loth1928-193195-0-41.66
Józef Kałuża1932-19394414-10-211.18
Andrzej Przeworski1947, 194852-1-21.40
Henryk Reyman1947, 1956-1958195-5-91.05
Karol Bergtal 194741-1-21.0
Czesław Krug1947, 1948, 1956, 1959-19623918-10-211.64
Zygmunt Alfus194851-1-30.80
Jan Nowak194811-0-03.0
Mieczysław Szymkowiak1949-1950102-2-60.80
Ignacy Izdebski1949-195092-2-50.88
Stefan Kisieliński1949-1950102-2-60.80
Kazimierz Śmiglak1949-195092-2-50.88
Mieczysław Kaczanowski 195010-0-10.0
Ryszard Koncewicz1950-1952, 1953-1956, 1964-1965, 1968-19705522-17-161.50
Michał Matyas1952, 1966-1967112-3-60.81
Tivadar Kiraly195210-0-10.0
Tadeusz Foryś1952, 1963-196495-3-11.77
Alfred Nowakowski 195610-0-10.0
Alojzy Sitko195610-0-10.0
Artur Woźniak195610-0-10.0
Feliks Dyrda1956-1958165-5-61.25
Józef Ziemian195731-0-21.0
Stanisław Szymaniak195860-3-30.5
Jean Prouff1959-196072-2-31.14
Wiesław Motoczyński1963-1965198-7-41.63
Wacław Pegza1963-196474-2-11.14
Karol Krawczyk1964-1965124-5-31.25
Antoni Brzeżańczyk196691-3-50.66
Kazimierz Górski1966, 1971-19767241-14-171.90
Klemens Nowak196631-0-21.0
Andrzej Strejlau1974, 1989-19935721-22-141.49
Jacek Gmoch1976-19782717-3-72.0
Ryszard Kulesza 1978-19803115-7-91.67
Waldemar Obrębski198144-0-03.0
Antoni Piechniczek1981-1986, 1996-19977426-21-271.33
Wojciech Łazarek1986-19893218-5-91.84
Lesław Ćmikiewicz1991, 199361-1-40.66
Henryk Apostel1994-1995197-7-51.47
Władysław Stachurski199640-2-20.5
Krzysztof Pawlak199711-0-03.0
Janusz Wójcik1997-19992616-2-81.92
Jerzy Engel2000-20022912-9-81.55
Zbigniew Boniek200252-1-21.2
Paweł Janas2002-20065131-6-141.94
Leo Beenhakker2006-20094722-13-121.68
Stefan Majewski200920-0-20.0
Franciszek Smuda2009-20123715-13-91.56
Waldemar Fornalik2012-2013188-4-61.55
Adam Nawałka2013-20185026-15-91.86
Jerzy Brzęczek2018-20212412-5-71.71
Paulo Sousa2021156-5-41.53
Czesław Michniewicz202262-2-21.33

Reprezentacja Polski w piłce nożnej nie jest miejscem do stabilizacji. Dłużej popracował Adam Nawałka, wcześniej na kilka lat zadomowili się w niej Antoni Piechniczek, czy Kazimierz Górski.
Trenerzy w Reprezentacji nie osiągają wysokich średnich punktowych (biorąc pod uwagę tych, którzy prowadzili kadrę w większej ilości meczów). W ostatnich latach niezłą statystykę wykręcili Paweł Janas – 1.94 i Adam Nawałka – 1.86. W dłuższej perspektywie czasu uzyskanie wyniku 2.0 udało się jedynie Jackowi Gmochowi.
Najwięcej razy Reprezentację prowadził Antoni Piechniczek – 74 razy w dwóch podejściach. Ostatnie lata nie obfitowały w zmiany na stanowisku selekcjonera. Trenerzy dostają szansę na dłuższą pracę i w perspektywie czasu wygląda to na trafne decyzje. Nowy trener Polski zawsze ma pod górkę, a bronić go mogą tylko i wyłącznie wyniki. Taki jest sport, że nie znosi próżni, a dodając fakt, że piłka nożna to nasza narodowa specjalność – każdy trener Reprezentacji musi być gotowy na wizytę w Urzędzie Pracy szybciej, niż mógłby się spodziewać.

Informacje do zestawienia czerpałem z Wikipedii, stron PZPN oraz Transfermarkt.

Zagraniczni trenerzy reprezentacji Polski w piłce nożnej

Jak dotąd zaledwie kilku trenerów zza granicy prowadziło naszą piłkarską kadrę, choć tak naprawdę większość z nich jedynie się o nią otarła! Jeśli spojrzymy na polską myśl szkoleniową, nie ma się czemu dziwić 😉

W pierwszych latach funkcjonowania naszego Związku Piłkarskiego przewinęło się przez ławkę trenerską kilku obcokrajowców, jednak większość była albo asystentami polskich szkoleniowców, albo stanowiła mało znaczący epizod.

W 1920 reprezentację do Igrzysk Olimpijskich (na które ostatecznie Polska nie pojechała przez wzgląd na wojnę) przygotowywał Anglik George Buford.

W 1921 roku w pierwszym oficjalnym meczu w historii Polskę prowadził Węgier Imre Pozsonyi, ówczesny trener Cracovii. Do pierwszego starcia w dziejach Węgier przygotowywał kadrę razem z Józefem Szkolnikowskim. Warto wspomnieć, iż niedługo potem z sukcesami prowadził… FC Barcelona!

W 1924 roku z kadrą pracował kolejny Węgier, trener Makkabi Kraków Gyula Biro. Prowadził Polskę przed IO w Paryżu i na imprezie. Mało się o tym pisze, bowiem wówczas kapitanem związkowym, a więc oficjalnie selekcjonerem był Adam Obrubański. Hmmmm to skomplikowane 😉

Kurt Otto był Niemcem, który pełnił rolę asystenta Józefa Kałuży. Dlaczego więc o nim wspominam? Ano dlatego, że prowadził reprezentację samodzielnie w meczu z Łotwą, bo w tym samym terminie Polska grała z Jugosławią i nie mógł jej przewodzić Kałuża… Acha 😉

Istvan Szeder-Seid to kolejny Węgier, który stanął za sterami reprezentacji. Prowadził ją tylko w 1 i to nieoficjalnym spotkaniu towarzyskim z Czechosłowacją w 1950 roku, przegranym wysoko 1:4.

Tivadar Kiraly 🇭🇺

W 1952 roku trenerem Biało-Czerwonych został Węgier Tivadar Kiraly. To pierwszy z trójki trener zagraniczny, którego wymienia się oficjalnie jako naszego selekcjonera. Kirlay kariery w Polsce nie zrobił. Na wstępie przegrał towarzysko z z Węgrami 1:5, by na Igrzyskach Olimpijskich przegrać z Danią 0:2.

Jean Prouff 🇫🇷

Liczba meczów Francuza w roi selekcjonera jest niejasna. Jedne źródła mówią o 11, inne o 9, jeszcze inne o 7. Ja stawiam na te ostatnie. Reprezentant Francji nie zwojował naszego kraju. Na olimpiadzie wypdaliśmy słabo, dalsze wyniki też bez historii. Ponoć problem stanowiła komunikacja, bo Prouff nie mógł się dogadać z naszymi piłkarzami…

Leo Beenhakker 🇳🇱

Sprowadzenie na trenerską ławkę Holendra w 2006 roku było prawdziwym hitem, nie tylko na skalę naszego kraju. Były trener reprezentacji Oranje, czy Realu Madryt, to kandydatura zaskakująca i jakby nie z tego świata, patrząc na to, że zastępował Pawła Janasa. To za kadencji Beenhakkera Polska uzyskała pierwszy w swojej historii awans na Mistrzostwa Europy EURO 2008. Na imprezie udało się nam wycisnąć zaledwie remis z Austrią oraz zaliczyć porażki z Chorwacją i Niemcami. Holender mógł jechać z nami jeszcze na jedną imprezę na MŚ do RPA, ale ciśnienia nie wytrzymał ówczesny prezes PZPN Grzegorz Lato, który w nieładny sposób zwolnił go na 2 mecze przed końcem eliminacji, po porażce ze Słowenią (Polska wciąż mogła awansować). Warto wspomnieć, iż Beenhakker wykreował całkiem niezłe grono solidnych na tamten czas reprezentantów.

Paulo Sousa 🇵🇹